EN
YENİKÖY MAHALLESİ’NDE ŞEHİTLER CAMİ VE KUR'AN KURSU AÇILDI
09 Şubat 2024

Melikgazi’de Yapılan Hizmetler Açılmaya Devam Ediyor

 İlçeye 5 yıl içerisinde 18 adet cami ve 9 adet diyanet eğitim kültür merkezi kazandıran Melikgazi Belediyesi, hayırsever iş birliği ile Yeniköy Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Şehitler Cami ve Kur'an Kursu'nun açılış töreni gerçekleştirildi.

750 kişilik caminin mahallede büyük bir ihtiyacı karşıladığını söyleyen Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Bulunduğumuz alan 30 bin metrekarenin üzerinde bir alan. Burayı Şehitler Parkı yapıyoruz. Bütün şehitlerimizin ismi burada yer alacak. Tüm şehitlerimizi de bu vesile ile rahmet ve dua ile anıyorum. Türkiye'de en fazla okul, cami, Kur'an kursu ve diğer yatırımları yapan belediyeyiz. Türkiye'de en fazla okul yapan belediye olarak tam 21 okul yaptık.  Camimizin arkasında Kayseri'nin belki de en güzel ve en nitelikli okullarından bir tanesini yaptık.  Temelli attığımız ve havacılık sektörü açısından büyük önem taşıyan Havacılık ve Uzay Lisesi’nin şu anda kaba inşaatı bitti, ince inşaatına başladık. Aynı zamanda tam 15 adet sağlık ocağını Melikgazi’mize kazandırdık. Sağlık ocağıyla ilgili ihtiyacımız kalmadı. Gençlere çok önem veriyoruz. Akıl küpü isminde kütüphaneler açıyoruz. Tam 15 kütüphane oldu. Bir de parklar konusunda da iddialıyız. 2 milyon metrekare yeşil alanı şu anda 2 milyon metrekare daha ilave ederek bir de 270 park yaparak daha da artırdık. Melikgazi’mizi daha yeşil bir hale getirdik. Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kocasinan’ımız Talası’mız ve Hacılar başta olmak üzere tüm ilçe belediyelerimizle uyum içerisinde çalışıyoruz. Ben Hayırsever Davut Bayırbaş Abiye ve değerli evlatlarına teşekkür ediyorum. Güzel bir birliktelik içerisinde bu projeye hayata geçirdik.  Allah bu tür hayırseverlerimizin sayısını artırsın. Biz Kur'an kurslarının yeni isme Diyanet Eğitim ve Kültür Merkezi diyoruz.  Çünkü bu merkezlerde kadınlar ve çocuklarımız için sosyal ve kültürel birçok etkinlik yapıyoruz. Bu kapsamda bugün açılışını yaptığımız Şehitler Cami ve Kur'an Kursu'muzun hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Hayırsever Davut Bayırbaş ise, “Hayalim güzel bir cami yapmaktı. Hayal ettim ve Rabbim bana böyle bir eser yapmayı nasip etti. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç “Yerel yönetimler olarak koşturuyor ve üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Kayseri her alanda çalışmaları ile Türkiye’de adından söz ettiriyor. Camimizin hayırlı olmasını diler, cemaatinin de bol olmasını temenni ederim.” dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Kayseri Milletvekili Hulusi Akar da bir konuşma yaparak, “Vatan ancak uğranda ölen varsa vatandır. Vatan uğrunda şehit olan birçok kahramanımız var. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük ve güçlü Türkiye olmak için milli manevi değerlere sahip bir toplum olmak zorundayız. Milli, manevi değerlerin öğrenildiği yer camilerimizdir, Kur’an kurslarımızdır. Gençlerimize yatırım yapmak açısından bu tesislerin önemi çok büyük. Gençlerimizin ve halkımızın buraları daha etkili kullanması lazım. Caminin Kayseri’ye hayırlı olmasını dilerim. “ diye konuştu.

 

 

2021 Kayseri MELİKGAZİ Belediyesi Tüm Hakları Saklıdır.