EN
“MELİKGAZ’DEN BÖLGE TARIMINA DESTEK”
14 Eylül 2022

    Aspir Tohumları Hasat Edilmeye Başlandı

    5 Nisan 2022 tarihinde  Gesi bölgesinde çiftçilere 10 ton aspir tohumunun ücretsiz dağıtıldığını hatırlatan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, toprak ile buluşan tohumların artık birer aspir tarım ürünü olarak hasat edildiğini ve bugün ilk hasatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

    Üreten bir ülke olmanın en önemli şartı milli değerlere sahip olmaktan geçtiğini  bu amaç ile hem tarıma, hem de çiftçilerimize destek olmak için toplamda 10 ton aspir tohumu dağıttıklarını belirten Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu “ Çiftçilerimizi teşvik ederek tarımsal üretime destek oluyoruz. Amacımız tarımsal üretimin artırılmasının yanı sıra bu Anadolu topraklarında ekilen ata tohumlarının  yeniden bu topraklarda buluşmasını sağlamak. Yerel tohumların geleceğe taşımak için çiftçilere destek olan Melikgazi Belediyesi, bu çalışma ile Bölge tarımın gelişmesine, istihdama ve ekonomiye de katkı sağlamaktadır. Hasat edilen aspir tohumunun sofralarımızda yemek yağ olarak değerlendirilecektir. Aspir bitkisi bu yöreye özgü olup özelikle yağı birçok tedavi için adeta bir ilaç deposudur. Aspir tohumu yağından elde edilen yağ asitidir. Vücudumuz tarafından üretilmeyen dışarıdan alınması gereken yağ asitlerinden biridir. ” dedi

    Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, “172 çiftçimize 4. ayda 10 ton aspir tohumu verdik.  360 dekara ekim yapılarak yaklaşık 3600  ton aspir  beklenmekte olup elde edilen aspir tohumlarından da 90. 000 litre  yağ elde edilecek. Bundan da yaklaşık olarak 4.500,000  TL ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Yöresel bitki olan Aspir bitkisinin sahiplenileceğini üretime ve ekonomiye katkı sağlayacaklarını bu amaç ile aspir yağını markalaştıracaklarını sözlerine ekledi.

2021 Kayseri MELİKGAZİ Belediyesi Tüm Hakları Saklıdır.