3,3°C
Header Resmi
HABERLER
Evliyalar Gününde Birlik ve Beraberlik ile Dostluk Bir Arada Buluştu
9 Temmuz 2017

MİMARSİNAN EVLİYALAR GÜNÜ

Birlik ve beraberlik ile dostluk bir arada buluştu

 

Melikgazi Belediyesince düzenlenen

Mimarsinan Evliyalar Günü, Mimarsinan Evliyalar Bölgesinde yaklaşık 6 bin kişinin katılımı ile birlik ve beraberlik içerisinde kutlandı.

Programa Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Milletvekilleri Sami Dedoğlu ile İsmail Emrah Karayel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İlçe belediye Başkanları, İl Müftüsü Doç.Dr.Şahin Güven, , Ak Parti Melikgazi ilçe Başkanı Sami Kadıoğlu,meclis üyeleri, muhtarlar ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

50 kazanda etli pilav…

            50 kazanda, 80 kişilik bir ekip tarafından saat 04:00’de başlayan ve yaklaşık 8 saatlik bir çalışma ile hazırlanan etli bulgur pilavı için 3.500 kg bulgur, 3.000 kg et, 500 litre zeytinyağı, 500 kg tereyağı,300 kg salça, 250 kg toz biber, 250 kg yaprak biber, 200 kg tuz ve 10 ton odun kullanıldı. Ayrıca 15.000 adet ayran ve 15.000 adet su da anma gününe gelen katılımcılara ikram edildi.

Evliyalar mezarları başında dualar ile anıldı…

            Bir şenlik havası içerisinde kutlanan programda evliyaların mezarları başında dualar ile anıldığını, İl Müftülüğü Türk Tasavvuf Musikisi korosu ve Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın verdiği konserlerin katılımcılar tarafından ilgi ile izlendiğini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, “Mimarsinanımızın güzel insanları ile Allah’a şükürler olsun ki bir evliyalar gününde daha bir araya geldik. Namazımızı kıldık, duamızı yaptık. Vatandaşlarımız, Allah dostlarının, evliyaların himmeti ile şifalı olduğuna inanılan pilavı afiyetle yediler. Allah dostları elbette ki bizim birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, dayanışmamıza vesile oluyor. Şehrimizin manevi mimarları olan başta Seyyid Burhanettin Hz.olmak üzere, Davut-el Kayseri, Şeyh İbrahim Tennuri Hz. gibi en önemlisi Melikgazimizin ismini taşıyan Melikgazi Hz. gibi hem gönülleri fethetmiş hem de bu Anadolu topraklarını İslam’a kazandırmış olan bu Allah dostlarına minnet duyuyor, dualar ediyoruz. Huzur içerisinde nice evliyalar gününe erişmeyi temenni ediyor, davetimize icabet eden tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum.”dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki ise “Tüm Mimarsinanlı hemşehrilerimi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Bu coğrafyada, bu şehirde yaşayan sizler ve bizler çok şanslıyız. Şehrimizin, ülkemizin, Osmanlı İmparatorluğu’nun imarı için çalışan Mimarsinanlar ile gönülleri imar eden evliyalarda bu topraklarda yetişti. Hamdolsun ki böyle büyüklerin ve veli kulların çabaları ile bu atmosferlerin manevi iklimi değişti. Şu an çok ihtiyacımız olan birlik, beraberlik ve dayanışmamıza vesile olan böylesine anlamlı bir etkinlikte bizleri bir araya getiren Başkanımız Memduh Büyükkılıç’a ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

            Pilavların pişirildiği kazanları dolaşan   Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile protokol üyeleri vatandaşlarla sohbet ederek birlikte pilav dağıttı. Hazırlanan pilav, vatandaşların yoğun ilgisi ile kısa sürede tükendi. Etli bulgur pilavını afiyetle yiyen vatandaşlar ise bu geleneğin daha uzun yıllar sürdürülmesini  istediler.

            Başkan Memduh Büyükkılıç,evliyalar bölgesine gelerek etkinliğe katılan vatandaşların sofralarına da konuk olup muhabbet ederek bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu haber 381 kez okundu.
Son Eklenen Haberler
Hızlı Menü
Foto Galeri
Video Galeri
Tanıtım Filmi
Kayseri Melikgazi Belediyesi
Fax: 0352 252 19 99
Seyitgazi Mah.Nuhnaci Yazgan Cad. Melikgazi
melikgazi@melikgazi.bel.tr