3,3°C
Header Resmi
HABERLER
Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtım Vakfı
13 Temmuz 2017

Tarihi sit koruma projeleri ÇEKÜL’de anlatıldı…

 

MELİKGAZİ BELEDİYE PROJELERİ

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtım Vakfı

İSTANBUL BÖLGE TOPLANTISINDA

 

Uygulaması başarılı olan projelerde örnek gösteriliyor.

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtım Vakfı’nın 12 Temmız tarihinde  İstanbul Bölge Toplantısında Melikgazi Belediyesince başarı ile uygulanmış projelerinin anlatıldığını bildirdi.

Gelecek nesillere bırakılacak kültürel yapılar…

Melikgazi Belediyesi olarak Kiçikapu semtinde yer alan tarihi Çağırağası ile Kiçikapu Konakları ve Gesi Bölgesi Bağpınar’daki tarihi köprü ile çeşmenin koruma altına alındığını hatırlatan Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, tarihi yapı ve binalar ile doğal alanların sahip çıkılarak hem tarihi koruma altına alınmakta olduğunu hem de gelecek kuşaklara miras olarak devredildiğini belirtti.

Jandarma Konağı, Büyükkılıç sivil mimari yapı, Gesi İlkokulu, Bezirhan

Kayseri tarihi varlıkları içerisinde yer alan ve Kayseri tarihinde önemli yeri olan eserlerin yapılış yılı, mimarisi, zamanın mimari tekniği, sanatsal yapısı, sosyal işlevi, sosyal hayatı yönlendirmesi ve katkısının Anadolu tarihi için önemli olduğunu ifade eden Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları kaydetti:

Tarihi, mimari yapısı, kullanılan malzeme, sosyal işlevi ile

"Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılara önem veriyoruz. Çünkü bu yapılar Kayseri’nin olduğu kadar Anadolu’nun da bir kültür mirasıdır. Bu nedenle koruma planları oluşturuyor ve aslına uygun olarak onarıyoruz. Son olarak da günümüze kazandırarak halkın hizmetine sunuyoruz. Örneğin Çağırağası Konağı’nı restore ettik ve Erciyes Üniversitesi bilim araştırmalarına sunduk. Şu anda 16 eseri aslına uygun onarıp hizmete sunduk. 9 eserin onarımı devam ediyor. Bu, uygulaması başarı ile tamamlanmış projelerimiz Tarihi Kentler Birliği’nin İstanbul toplantısında slaytlar eşliğinde anlatıldı ve örnek gösterildi. Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtım Vakfı Üyeleri bu çalışmaların diğer yerel yönetimlere örnek gösterileceğini söylediler.”

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtım Vakfı’nın 12 Temmuz tarihinde  İstanbul Bölge Toplantısına Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Başkan Yardımcısı Mehmet Karaköse ile Kentsel Tasarım Müdürü Gürcan Senem iştirak ettiler. 

Bu haber 317 kez okundu.
Son Eklenen Haberler
Hızlı Menü
Foto Galeri
Video Galeri
Tanıtım Filmi
Kayseri Melikgazi Belediyesi
Fax: 0352 252 19 99
Seyitgazi Mah.Nuhnaci Yazgan Cad. Melikgazi
melikgazi@melikgazi.bel.tr