Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu,

 

Gavremoğlu Evi,

Bir dönemi değil,

bir medeniyeti temsil ediyor

 

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kentsel Tasarım Müdürlüğünce restorasyonu devam eden tarihi Gavremoğlu Konağı’nın bu yıl içerisinde tamamlanarak hizmete sunulacağını söyledi.
Tarihi eserlerin onarılarak günümüzün hizmetine kazandırılmasın bir bakıma Anadolu tarihine ışık tuttuğunu belirten Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Gavremoğlu Mahallesi’nde yer alan Gavremoğlu Konağı’nda çalışmalar tamamlanmak üzeredir. Tarihi olduğun kadar Kayseri şehir kültürü açısından önemli olan Konağı gelecek nesillerin hizmete sunacağız. 1774 yılı inşa edilen Konak,  iki köşkün tek havlu içerisinde paylaşımı ile ayrı bir mimari tarz oluşturmaktadır. Tarihi konak içerisinde sofa, tabhane (kış odası), harem odası, kiler, hamam, burma, çeşme ve matbah ile sayegah (gölgelik yer) bölümleri bulunmaktadır.” dedi.
Gavremoğlu Konağı’nın, bir dönemi değil, bir medeniyeti temsil ettiğini ifade eden Başkan Palancıoğlu, Melikgazi Belediyesi olarak tarihi dokunuşlar ile tarihe sahip çıkıldığını sözlerine ekledi. 


Bu haber 512 kez okundu.

Diğer Haberler

Dr. Mustafa PALANCIOĞLU
Belediye Başkanı